Biznes i Kariera

Czym są kompetencje twarde?

• Zakładki: 220


Kompetencje typu twardego to coś, co warto uwzględnić w CV – dzięki nim możesz zdobyć przewagę nad konkurentami. Tylko czym one tak właściwie są? Co definiuje kompetencje twarde i jakie umiejętności warto uwzględnić w CV i liście motywacyjnym? Sprawdź!

Kompetencje twarde – definicja

Kompetencje twarde to umiejętności, zdolności i wiedza poświadczone dowodami, możliwe do zmierzenia i wykazania za pomocą stopnia (liczbowego lub opisowego), kategorii, typu. Są uniwersalne, oparte na ogólnokrajowych bądź ogólnoświatowych zasadach. Są też łatwe do zweryfikowania, bo wystarczy polecić kandydatowi do pracy użycie ich. Ponadto kompetencje twarde na poparcie mają dyplomy, certyfikaty, inne dokumenty.

Jakie kompetencje twarde warto mieć?

Jakie kompetencje twarde warto wpisać w CV, by zachęcić rekrutera do rozważenia kandydatury? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od stanowiska. Jeśli aplikujesz do pracy biurowej, prawo jazdy kategorii C nie zostanie potraktowane jako atut. Z kolei w małej firmie lokalnej nie przyda się bardzo dobra znajomość języka chińskiego. Dywersyfikuj CV przed aplikowaniem i zawsze wymieniaj umiejętności, które zostaną potraktowane jako zaleta w tej konkretnej sytuacji. Zobacz przykładowe wymagania ofert pracy w Częstochowie.

Kompetencje twarde – lista

Do popularnych kompetencji twardych należą znajomość języków obcych na poziomie X, prawo jazdy kategorii X, obsługa programów komputerowych i posługiwanie się językami programowania na poziomie X, a także znajomość narzędzi do marketingu internetowego, obsługa kasy fiskalnej, wiedza specjalistyczna po kursach czy szkołach, umiejętności korektorskie.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
374 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *