Inwestycje

Kiedy stosować montaż przewlekany THT?

• Zakładki: 156


Montaż przewlekany THT to doskonale wszystkim znana metoda produkcji gotowych do użycia płytek PCB. Coraz częściej jednak mówi się o tym, że w porównaniu z montażem powierzchniowym, montaż przewlekany nie jest już tak skuteczny. Czy na pewno? Sprawdźmy, kiedy to właśnie montaż THT będzie najlepszym rozwiązaniem.

Duże gabaryty komponentów elektronicznych

Jedno z najistotniejszych zastosowań procesu, jakim jest montaż przewlekany THT to praca z dużymi pod względem rozmiarów komponentami elektronicznymi. W przypadku miniaturowych układów scalonych to montaż smt będzie trafnym wyborem – co, jednak gdy od czasu do czasu niezbędne jest umocowanie naprawdę dużych podzespołów? W takiej sytuacji to właśnie przewlekany montaż THT wykonywany ręcznie przez specjalistę w swojej dziedzinie będzie strzałem w dziesiątkę. 

Montaż THT najczęściej realizowany jest na specjalne zamówienia. Bardzo często jednak w amatorskich projektach to właśnie ręczne nakładanie elementów elektronicznych stanowi jedyne sensowne rozwiązanie.

Użycie komponentów z wyprowadzeniami przewlekanymi

Montaż przewlekany THT stosuje się także w przypadku pracy z takimi komponentami, które ze względu na swoją specyfikę wyposażone są w wyprowadzenia przewlekane na drugą stronę płytki. Bardzo często ten typ montażu realizuje się w przypadku tworzenia podzespołów do tranzystorów, rezystorów czy kondensatorów. Oczywiście podobnie jak w przypadku montażu powierzchniowego, również montaż THT musi zostać poprzedzony stosownym przygotowaniem elementu, w skład którego wchodzi lutowanie, czy obrobienie kabli. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
432 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *