Finanse

Na czym polega faktoring eksportowy?

• Zakładki: 210


Przeczytaj artykuł i przekonaj się, w jaki sposób faktoring – w tym typ eksportowy – może przysłużyć się Twojemu biznesowi. Poznaj definicje i korzyści zarówno faktoringu klasycznego, jak i eksportowego. Zapraszamy do lektury!

Czym jest i co daje faktoring?

Klasyczny faktoring to usługa dla firm wystawiających za sprzedaż produktów czy też świadczenie usług faktury, zwłaszcza z długim terminem realizacji. W przypadku takich firm może dojść do utraty płynności z uwagi na to, że klienci zdecydują się opłacić faktury na ostatnią chwilę. Wystarczy jednak skorzystać z faktoringu, by otrzymać pieniądze od razu. Usługodawca (faktor) wypłaca usługobiorcy (faktorantowi) zgodną z umową część środków, po czym przejmuje proces odzyskiwania pieniędzy od klienta faktoranta.

Czym jest i jakie zalety ma faktoring eksportowy?

Faktoring eksportowy stanowi coraz popularniejszy rodzaj faktoringu, skierowany do firm świadczących usługi również za granicą w ramach Unii Europejskiej. Aby z niego skorzystać, należy dysponować fakturą, dokumentem z odprawy celnej i listem przewozowym. Wstępne finansowanie jest nieco niższe niż w klasycznym faktoringu, bo wynosi do 70% kwoty z faktury, podczas gdy w faktoringu z regresem jest to 80-90%. Oczywiście reszta – z pomniejszeniem o prowizję faktoringową – zostanie przekazana po otrzymaniu pieniędzy przez faktora od klienta faktoranta.

Do podstawowych korzyści faktoringu eksportowego należą możliwość uzyskania korzystnego kursu walut w banku, opcja ubezpieczenia transakcji z cesją praw na faktora, obsługa klientów w językach obcych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Aow.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
493 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *