Finanse

Sprawy frankowe – jakich pułapek powinni unikać kredytobiorcy?

• Zakładki: 95


Spraw frankowych z roku na rok przybywa. Coraz większa świadomość kredytobiorców, coraz lepiej wypracowana linia orzecznicza oraz coraz więcej wygrywanych spraw o unieważnienie kredytu CHF ośmielają kolejnych frankowiczów. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad złożeniem pozwu, poznaj 3 największe pułapki, jakie czekają na frankowiczów – dzięki temu będziesz mógł ich uniknąć.

Sprawy frankowe – dlaczego nie warto rezygnować z usług prawnych?

Każdy, kto składa pozew (również o unieważnienie umowy kredytowej) może zrezygnować z zastępstwa adwokata lub radcy prawnego. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ banki reprezentują doświadczeni prawnicy, którzy wykorzystują każdą słabość strony przeciwnej, aby ograniczyć straty banku. Ponadto należy pamiętać, że raz przegrana prawomocnie sprawa o unieważnienie kredytu CHF przekreśla możliwość uwolnienia się od drogiego kredytu.

Ponadto zauważyć należy, że swoje usługi ws. pomocy frankowiczom oferują nie tylko doświadczeni w sprawach frankowych i specjalizujący się w prawie bankowym radcy prawni i adwokaci, ale również firmy, które kancelariami prawnymi nie są. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością promują się niskimi cenami, które często wiążą się z kosztami ukrytymi. Nie obowiązuje je również kodeks etyki zawodowej.

Sprawy frankowe a ugody z bankami

W związku z rosnącą falą składanych pozwów oraz liczbą wygranych spraw, banki coraz śmielej proponują swoim klientom ugody – niektóre jeszcze przed złożeniem przez kredytobiorcą pozwu w sądzie. Ugoda z bankiem – co do zasady – jest rozwiązaniem najmniej korzystnym dla frankowicza. Co prawda przeliczeniu na krajową walutę ulegają raty, które zostały do spłacenia, jednak odfrankowieniu nie ulegają spłacone już (a więc nadpłacone) raty kredytu. Zmianie ulega również stawka procentowa – z SARONU (dawny LIBOR) na WIBOR, który jest mniej korzystny dla kredytobiorcy.

Dlatego swoją sytuację oraz każdą podejmowaną w związku z kredytem frankowym decyzję należy skonsultować z prawnikiem specjalizującym się w prawie bankowym i sprawach frankowych. Kredyty frankowe Zielona Góra wymagają pogłębionej analizy i rozpatrzenia konsekwencji podejmowanych działań. Dzięki temu kredytobiorca może podjąć najlepszą dla siebie i swojej rodziny decyzję.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *